Entries by Tuomo Tammi

Jouluinen perhetapahtuma 9.12. klo 18-20

Jouluinen perhetapahtuma 9.12. klo 18-20 koulun juhlasalissa – Tampereen normaalikoulun Tuki ry järjestää yhdessä nuorisotoimen kanssa jouluisen perhetapahtuman koulun juhlasalissa (Kuokkamaantie 16) ma 9.12. klo 18-20.

Tapahtuman pääesiintyjä ilmoitetaan myöhemmin. Oppilaiden musiikki- ja sirkusesitykset ovat tervetulleita.
Tuki ry järjestää kahvion ja myy tuoreita joulutorttuja, mehua, kahvia, teetä, glögiä ja kaupan pipareita.

Norssin nuoret vaikuttamisen keskiössä

Keskiviikkoa 13. marraskuuta pidetyssä Tampereen nuorten suurkokouksessa valittiin Tampereen nuorisovaltuustolle uusi hallitus, jonka jäseniksi nousi peräti viisi norssilasta. Nuorisovaltuuston hallituksen puheenjohtaja on Kiia Koukku (Clasu) ja varapuheenjohtajat ovat Arttu Vuori (TYK),  Antti Järvelä (Norssi) ja Leo Boström (Norssi). Hallituksen jäseniksi valitiin seuraavat:  Maria Markkula (Norssi), Inka Pekkola (Norssi), Aada Aho (Norssin lukio), Mitra Jaferi (Tesoman koulu) ja Rafael Majaharju (Teklu). Tampereen nuorisovaltuusto on nuorten vaikuttajaryhmä, joka pyrkii parantamaan tamperelaisten nuorten asemaa sekä heidän vaikuttamis- ja harrastusmahdollisuuksiaan.

Tapahtuman pääesiintyjä ilmoitetaan myöhemmin. Oppilaiden musiikki- ja sirkusesitykset ovat tervetulleita.
Tuki ry järjestää kahvion ja myy tuoreita joulutorttuja, mehua, kahvia, teetä, glögiä ja kaupan pipareita.

Nenäpäivä Norssilla 8.11.

Ylä- ja alakoulun oppilaskunnat järjestävät yhteistyössä nenäpäiväteemaista toimintaa koulullamme 8.11. elikkä Nenäpäivänä. Koulullamme nenäpäivää vietetään tänä vuonna monella eri tavalla, kuten esimerkiksi koko koulun yhteisellä toimintavälitunnilla, johon sisältyy mm. visailua, musiikkiesityksiä, kasvomaalausta ja paljon muuta kivaa!

Kielivalintaillan materiaaleja (alakoulu)

Kielivalintaillan materiaaleista koottua:

– Tulevaisuuden valinta: pääomaa tulevaa varten.​
– Kieli ei ole vain kieli. Oheistuotteena kulttuurien tuntemusta ja yleissivistystä.​
– Mahdollisuus valita useita kieliä on kädenojennus, jonka koulu tarjoaa.
– Kielenopiskelu vaatii pitkäjänteistä sitoutumista ja työntekoa.​
– Toisaalta alakouluikäisten kielenoppimisen herkkyyskausi,
rohkeus ja uteliaisuus helpottavat oppimista.​
– Monipuolinen kielikasvatus on osa koulumme kulttuuria. Se näkyy ja kuuluu koulumme arjessa ja konkreettisesti jo kielisuihkutunneilla. ​
– Kielisuihkutuntien tarkoituksena on antaa lapselle ensikosketus vieraisiin kieliin ja herättää kiinnostusta kieliä kohtaan sekä tukea kielivalintaa.

Vuoden käsityönopettaja 2019 Jaana Inki

Tampereen yliopiston normaalikoulun opettaja Jaana Inki on saanut Vuoden käsityönopettaja 2019 -tunnustuksen.

Tekstiiliopettajaliiton syyspäivien iltajuhlassa julkistettiin liiton keskuudestaan valitsema vuoden käsityönopettaja. Tänä vuonna kunnianosoituksen sai Jaana Inki Tampereen seudun tekstiiliopettajista.

Nälkäpäiväkeräys koululla 27.9.

Välituntiohjelmaa klo 9.50 – 10.10 syyslomaan saakka:

MAANANTAI

PIIRTELYÄ JA LEIKKEJÄ 1.-2.-luokille, luokassa 4C (Sara ja Juliet 4C)
LAULUVÄLKKÄ 1.-4. luokille 6C:n luokassa, (Minttu, Nelly, Elsa, Unto lk. 6C)
TIEDETTÄ 3.-4. luokille alakoulun kuvisluokka (Elias, Joel, Pauli 5B)
SIRKUS JA LEIKIT 3.-6. luokille pikkusalissa (9D oppilaat)
+ ULKOILUA

TIISTAI
PIHALEIKKEJÄ 1.-2. luokille (Narjis ja Melak 4A)
SATUVÄLKKÄ 1.-2. luokille luokassa 1A (Iida, Eerika, Amalia, Linda 5B)
SPHERO-robotiikkaa 3.luokille kaksiossa (Mikko-ope)
HYLLYPALLOA 5.-6. luokille isossa salissa (seurakunta)
SARJAKUVAT 3.-6. luokille H-siiven yläkerrassa (Heidi-ohjaaja)
+ ULKOILUA

KESKIVIIKKO
TARINATUPA 1.-luokkalaisille, pihakoulun luokassa 2B (Leila-ohjaaja)
ASKARTELUA JA PIIRTELYÄ 2.-3. luokille, luokassa 5C (Helka, Irina, Teresa 5C)
TANSSIA pikkusalissa 1.-4.-luokille (Katri, Janette, Maija 6C)
HILJAISET PÄIKKÄRIT/RENTOUTUS 3.-6.-luokille luokassa B11 (Jaana-ope)
SARJAKUVAT 6.-9. luokille luokassa C7 (Anna-Sofia)
+ ULKOILUA

TORSTAI
PIHALEIKKEJÄ 1.-2. luokille (Hussein, Samir, Otso ja Karrar 4B, 4C)
TEMPPUJA JA LEIKKEJÄ 3.-4.luokille pikkusalissa (Tiiu, Anna, Melissa, Milaja, Eveliina, Ella 5C)
LAUTAPELEJÄ 1.-6. luokille Kaksiossa (Johanna-ope)
TANSSI 1.-9. luokille aulassa joka toinen viikko (parilliset viikot) 1.-9.-luokille
+ ULKOILUA

PERJANTAI
TARINATUPA 2.luokille, pihakoulun luokassa 2B (Leila-ohjaaja)
KAMPAUKSIA (omat kammat ja harjat mukaan!) 2.-3. luokille H-siiven loosi (Olivia, Jenna, Ella, Hilla 4B)
DRAAMALEIKKEJÄ 3.-5. luokille, 6C:n luokassa (Elle, Ranim, Laura 6ABC)
LEIKIT 1.-9. luokille, oppilaskunnan vetämät leikit aulassa joka toinen viikko (parilliset viikot)
SIRKUS 3.-6. luokille pikkusalissa (8e oppilaat)
+ ULKOILUA

Syysloman jälkeen välituntiohjelmaan tulee muutoksia.

Välituntitoimintaa (alakoulu)

Välituntiohjelmaa klo 9.50 – 10.10 syyslomaan saakka:

MAANANTAI

PIIRTELYÄ JA LEIKKEJÄ 1.-2.-luokille, luokassa 4C (Sara ja Juliet 4C)
LAULUVÄLKKÄ 1.-4. luokille 6C:n luokassa, (Minttu, Nelly, Elsa, Unto lk. 6C)
TIEDETTÄ 3.-4. luokille alakoulun kuvisluokka (Elias, Joel, Pauli 5B)
SIRKUS JA LEIKIT 3.-6. luokille pikkusalissa (9D oppilaat)
+ ULKOILUA

TIISTAI
PIHALEIKKEJÄ 1.-2. luokille (Narjis ja Melak 4A)
SATUVÄLKKÄ 1.-2. luokille luokassa 1A (Iida, Eerika, Amalia, Linda 5B)
SPHERO-robotiikkaa 3.luokille kaksiossa (Mikko-ope)
HYLLYPALLOA 5.-6. luokille isossa salissa (seurakunta)
SARJAKUVAT 3.-6. luokille H-siiven yläkerrassa (Heidi-ohjaaja)
+ ULKOILUA

KESKIVIIKKO
TARINATUPA 1.-luokkalaisille, pihakoulun luokassa 2B (Leila-ohjaaja)
ASKARTELUA JA PIIRTELYÄ 2.-3. luokille, luokassa 5C (Helka, Irina, Teresa 5C)
TANSSIA pikkusalissa 1.-4.-luokille (Katri, Janette, Maija 6C)
HILJAISET PÄIKKÄRIT/RENTOUTUS 3.-6.-luokille luokassa B11 (Jaana-ope)
SARJAKUVAT 6.-9. luokille luokassa C7 (Anna-Sofia)
+ ULKOILUA

TORSTAI
PIHALEIKKEJÄ 1.-2. luokille (Hussein, Samir, Otso ja Karrar 4B, 4C)
TEMPPUJA JA LEIKKEJÄ 3.-4.luokille pikkusalissa (Tiiu, Anna, Melissa, Milaja, Eveliina, Ella 5C)
LAUTAPELEJÄ 1.-6. luokille Kaksiossa (Johanna-ope)
TANSSI 1.-9. luokille aulassa joka toinen viikko (parilliset viikot) 1.-9.-luokille
+ ULKOILUA

PERJANTAI
TARINATUPA 2.luokille, pihakoulun luokassa 2B (Leila-ohjaaja)
KAMPAUKSIA (omat kammat ja harjat mukaan!) 2.-3. luokille H-siiven loosi (Olivia, Jenna, Ella, Hilla 4B)
DRAAMALEIKKEJÄ 3.-5. luokille, 6C:n luokassa (Elle, Ranim, Laura 6ABC)
LEIKIT 1.-9. luokille, oppilaskunnan vetämät leikit aulassa joka toinen viikko (parilliset viikot)
SIRKUS 3.-6. luokille pikkusalissa (8e oppilaat)
+ ULKOILUA

Syysloman jälkeen välituntiohjelmaan tulee muutoksia.

Kiitos Unicef-kävelystä ja tuestanne

Tampereen yliopiston normaalikoulun oppilaat aloittavat lukuvuoden Kuokkamaantien tiloissa (luokat 1-6) sekä Muotialatalossa (1C ja 2C) torstaina 8.8.2019 klo 9.
Yläkoulun oppilaat aloittavat samana päivänä Kuokkamaantiellä siten, että 7. luokkalaiset kokoontuvat auditorioon klo 9.00 ja 8. ja 9. luokkalaiset kotiluokkiinsa klo 10.00.
Kaikki perusopetuksen oppilaat pääsevät koulusta ensimmäisenä päivänä klo 12.